Ayaklar neden kokar?

Ayak kokusu bazı insanlar için gerçekten büyük problemler olabiliyor. Bu konu skeçlere bile konu olmuştur. Skeçlerde adamın eşi:kocasının çorabını çıkartır ve ayak kokusundan bayılır. Ayak kokusunun en iyi özeti bence bu. Ayağı kokan birini misafirliğe gittiği yerde bile insanı utandıracak duruma düşürdüğü olabiliyor.

Ayak kokusunun nedenleri?


Ayak kokusunun oluşumunu bir zincirleme olarak düşünürsek zincirin başındaki halka  ayağımızın terlemesidir. Ayaklarımızda yaklaşık olarak 250 000 ter bezi vardır. Ayağımızdaki bu ter bezlerinin bilimsel adı ekrin bezleridir. Vucudun ısını düşürmek için salgılanan bu bezlerdeki sıvılar su ve tuz içerir ve kokusu yok denecek kadar azdır.

Bakteriler


Vucudumuzun diğer bölgelerinde olduğu gibi ayağımızda da çeşitli bakteriler vardır. Ayağımızda terleme olduktan sonra karanlık,ısı,nem gibi sebeplerden dolayı buradaki bakteri sayısı artma meydana geliyor. Bakteri sayısının artmasıyla birlikte ayaktan atılan terdeki maddeleri sindirmeye başlayan bakteriler dışarıya ayağımızda kokan gazları veriyorlar.


Ayak kokusuna etki eden diğer faktörler ise: Hormonal değişikler,stres,kilo,genetik bozukluklar daha fazla terlemeye ve bunun sonucunda daha kötü ve fazla kokuya neden olurlar.

Ayak kokusunu önleyeme yardımcı yöntemler


-Ellerinizi nasıl ki: Her yemekten önce sonra yıkıyorsanız, ayaklarınızı da akşamları sabun ve ılı suyla yıkamalısınız.
-Giyilen çorapların mümkün olduğunca pamuklu ve her gün yıkanmış olanı giymek
-Giyilen ayakkabılarda plastik ve türevleri tercih etmeyerek daha çok deri ve ayağa hava aldırıcı özelliğe sahip ayakkabıları tercih etme
-Aynı şekilde giyilen ayakkabıyı iki gün üst üste giymemek giyilen ayakkabıyı bir gün havalandırmak

Ayak kokusunu azalmada etkili olacaktır. Bu yöntemlerin dışında eğer ayağınızda mantar,nasır vs.. gibi deri hastalıkları ve genetikten gelen bir durum varsa doktorunuza başvurarak gerekli tedavileri yaptırmalısınız.

En Kaliteli Yeni içerikler İçin abone ol!

Yorumunu Yaz

3 comments