yaşama dair organik içerikler2

Elmaslar nasıl oluşur?


Zamanın başlagıcından beri var olduğu düşünülen Elmas dinazolardan hatta gökyüzündeki birçok yıldızlardan bile eskidir. Doğanın bir armağanı olan elmas günümüzde en değerli mücevherdir.

Elmas nasıl oluşur? Elmas ilk nerede bulundu? Elmas Değerini neler belirler,Elmasın özellikleri nelerdir?

Zamanın başlagıcından beri var olduğu düşünülen Elmaslar, dinazolardan hatta gökyüzündeki birçok yıldızlardan bile eski olup 800 milyon yaşında olan elmaslar mevcuttur. Doğanın bir armağanı olan elmas günümüzde en değerli mücevherdir.

Elmas nasıl oluşur?


Elmas,karbon atomlarından oluşmuştur. Karbon atomları,yeryüzünün en derinlerinde basınç ve sıcaklığın etkisiyle birbirlerine kuvvetli bir bağ ile bağlanan kristal yapılardır.Karbon atomlarından oluşan bir diğer madde grifttir.Grift,karbon atomlarının kuvvetli olmayan bağ ile birleştiği hali olmakla birlikte elmas sert olmasının aksine yumuşaktır.

Elmas ilk nerede bulundu?


Elmaslar,kimberlit adı verilen volkanik kayaların içinden çıkmaktadır. Bu kayalar volkanik olaylar,depremler vs.. gibi doğal olaylarla dışarı çıkmaktadır. Elmasın M.Ö 500 yıllarında Hindistan\'da ilk defa bulunduğu bilinmektedir. Yer yüzünde en çok elmas Güney Amerika,Güney Afrika,Hindistan ve Endonezya\'da çıkarılmaktadır.


Elmas Değerini neler belirler


Kesimi,büyüklüğü,rengi ve berraklığı elmasın değerini belirleyen etmenlerdir. Elmas üzerinde çatlakların olması değerini olusuz yönde etkiler . Çünkü elmas üzerindeki çatlaklar elmasın içine ışığın girmesini engeller sarı ve kahverengi etki bırakırlar. En değerli elmas renkleri Menekşe,pembe,yeşildir.

Elmasın özellikleri nelerdir?


Elmaslar dünyadaki en sert madde olarak bilinirler. ağırlıkları karat ölçü birimi ile ölçülür. Bir karat 200 grama tekabül etmektedir.Sertlik dereceleri mohs denen bir birimle ölçülür ve elmasların sertlik derecesi 10 mohsdur. Elmasların erime dereceleri 3500 C derecedir. Elmasların özel tekniklerle kesilmesi sonucunda pırlantalar elde edilir. Pırlantaları başka bir makalemiz değerlendireceğiz.

Keyifli günler..