yaşama dair organik içerikler2

Ferrari nasıl kuruldu? Enzo Ferrari kimdir?


Günümüzün en hızlı aracı ferrari nasıl kuruldu? kurucusu kimdir?

şimdiler de insanların hayranlıkla baktıkları,araba tutkunları için ayrı bir yere sahip,hız tutkunlarının sahip olmak isteyeceği dünyaca ünlü ferrari markasının kurucusudur.


enzo ferrari 18 Şubat 1898 yılında italyanın modena şehrinde dünya ya gözlerini açmıştır. Orta gelirli bir ailenin iki çocuğundan biri olan ferrari birinci dünya savaşı başlamasıyla babası ve abisi askere çağırılır. Askerde çıkan grip salgını nedeniyle abisini ve babasını kaybeden ferrari 18 yaşında tek başına mücadele etmek zorun kalmıştır.Onu çürük raporu yüzünden askere almamışlardı.Ancak italyada artan işsizlik ve dul annesine bakması gerektiğinden. kendisine askeriye almalarını ister.Askere  çephe gerisinde katır nallama için alınır.Askerdeki ikinci ayında grip salgını tekrar eder ve ferraride bu hastalığa yakalanır. savaştan daha çok ölümlere sebep olan bu grip salgınından uzun tedaviler sonucu kurtulmayı başarır. Evine bitik bir vaziyette dönen ferrari annesi ve kendisinin geçimini sağlamak için bir işe girmesi gerekmetedir. Fiat'a işci olmak için başvuru yapar ancak red cevabı alır.daha sonraları vespa için test sürüşleri yapan ferrari burdan katıldığı yarışlarda dikkat çekince 1920 yılında alfa romeo firması tarafından yarış pilotu olarak işe alınır. 

***

 "Mussolini’nin başa geçtiği İtalya’da faşizm hızlı bir yükselişe geçti. İtalya adına edindiği başarılarla Mussolini’nin gözüne giren Ferrari, Cavaliere dell’ordine della Corona d’Italia unvanı aldı"

 

 1920 yılında geçirdiği bir bunalım nedeniyle yarışlara ara veren ferrari 1927 yılında yarışlara geri döner.Ferrari yarışları kazandıkca alfeo romeo firmasınında adı iyi den iyiye duyulur..Yıl 1932 olduğunda ferrarinin bir oğlu olur ve oğlunun doğmasıyla yarış pilotluğunu bırakan ferrari,alfa romeo firmasında 9 yılda sportif direktörlük yaptıktan sonra esas amacının kendi adını taşıyan arabayı tasarlaması olduğunu fark eder ve şuan daki ferrari firmamının temelleri bu saatten sonra atılacaktı.

 

 İlk başlarda sadece kendisinin kullanacağı bir araba tasarlamak için doğduğu yer olan modenaya döner ve küçük bir atölye kurar ancak ikinci dünya savaşı başlar ve kasabasının bombalanmasıyla atölyesini Maranello'ya ya taşımak zorunda kalır.

  ***

 Alfa Remoe da edindiği tecrübe ve azmi ile kendi ismini taşıyan ilk arabasını tasarlayarak dünyanın tutkunu olduğu otomotive devi ferrari doğmuş olur.Ferrari 250 ve 250GT modelleri, markanın yükselmesini sağlayan tasarımlar oldu. 1950 yıllarında Ferrari dünyanın en büyük otomotiv şirketi olmuştu.1951 yılında 14 yarış kazanıldı, 1960 ve 1965 yılları arasında ise 6 yıl üst üste Le Mans zaferine imza atıldı. Ancak ilerleyen dönemlerde doğru yapılmayan finansal hesaplardan dolayı şirketin borçlarını ödeyebilmek için enzo ferrari bir italyan mafyasından para alır ve ödeyemez.Enzo ferrari'nin borcunun ödeyememesi ona ağır bir bedelle ödetilecekti. İtalyan mafyası Enzo'nun oğlu dino ferrariyi zehirleyerek öldürür.İtalyan mafyasının dino ferrarinin uyuşturucu kullanmmasından ötürü "kas gelişmemezliği" hastalığının olduğunu mahkemeye sunar ve raporlara bu şekilde geçer.

 Dino ferrarinin ölümüyle birlikte şirketteki parasal sıkıntılar artınca Ferrari, şirket hisselerini  1965 yılında bir kısmını, 1969 yılında ise 90% ınını fiat a satmak zorunda kalır.fakat enzo ferrari 1971 yılına kadar şirkette başkanlık yapmaya devam eder.Enzo ferrari,fiat ile birlikte ürettiği 1969 ferrari 206 model aracına dino adını verdirir. uzun uğraşları sonucunda ise araca ferrari logosu yerine Dinonun D harfini koydurur.Enzo ferrari,şirketin 40.yılına özel f40 modelinin tanıtımından yaklaşık 1 yıl sonra hayata gözlerini yumar.

 

 Ferrari F40'ın ilk sahibi, dünya tarihinin en büyük futbolcularından biri olarak gösterilen Diego Armando Maradona'dır. AC Milan başkanı Silvio Berlusconi, Napoli'nin Maradona ile Serie A şampiyonu olması ve 1987'de İtalya Kupası'nı alması üzerine Maradona'ya transfer teklifinde bulundu. Napoli başkanı Corrado Ferlaino da, Maradona'yı Napoli'de tutabilmek için ona Ferrari tarafından üretilen tek siyah renk F40'ı hediye etti.