Array ( [0] => 48 [1] => 3 [2] => 2 ) Şahmeran Efsanesi nedir? | Demebe.com
yaşama dair organik içerikler2

Şahmeran Efsanesi nedir?

Doğu kültürüne ve mersin tarsus yöresine ait olduğuna inanılan şahmeran efsanesi küçükken büyüklerimiz tarafından anlatılan güzel hikayelerden bir tanesidir. Mitolojik bir canlı olduğuna inanılan şahmeran özünde iyi bir canlı olan etrafından yılanların olduğu onlara kralicelik yapan belinden aşağısı yılan yukarısı ise güzeller güzeli bir kadın görünümündedir.

708

Doğu kültürüne ve Mersin,Tarsus yöresine ait olduğuna inanılan Şahmeran efsanesi küçükken büyüklerimiz tarafından anlatılan güzel hikayelerden bir tanesidir. Mitolojik bir canlı olduğuna inanılan şahmeran özünde iyi bir canlı olan etrafından yılanların olduğu onlara kralicelik yapan belinden aşağısı yılan yukarısı ise güzeller güzeli bir kadın görünümündedir.Efsaneye göre; Arkadaşları ile bal aramaya giden genç ve yakışıklı cemşah bulunan balın onunla paylaşılmasının istenmemesinden dolayı arkadaşları tarafından derin bir mağara atılır. Mağaranın içi çok karanlık ve sessizken etrafında dolanan bir şeylerin olduğunu hissetmeye başlar. Etrafındakilerin ne olduğunu anlamaya çalışan cemşah mağaranın diğer deliğinden gelen bir ısığı fark eder. Gelen ışık yaklaştıkca kendi olduğu yerde aydınlanmaya başlamış ve etrafında dolanan binlerce yılanı görünce hayretler içerinde  korku ve endişeye kapanmıştır. Karşıdaki ışık net olarak görüncek şekilde yaklaşınca Şahmeranı görür. Şahmeran'ı görünce aşık olan cemşah olan biteni anlamaya çalışırken Şahmeran ona; Korkmaması gerektiğini kendisinden hoşlandığını ama şimdi yorgun ve korkmuş haldesin hemen uyu ve dinlen diyince; cemşah üzerindeki yorgunluğu hissederek uyuyuverir. Cemşah uyandığında kendisini binbir çeşit yemeğin olduğu muhteşem bir yemek masasında bulur. Masanın diğer tarafında da şahmeran vardır. Kendisine yemeklerden yemek istediği kadar yiyebileceğini söyler. Bir birlerine aşık olmuş olan cemşah ve şahmeran birbirleriyle konuşmaktan hoşlanır olmuşlar öyle ki; Şahmeran,cemşah gitmek istese de onu hiçbir yere salmamış,aylarca yanında tutmuş. 


Anasını ve babasını özleyen cemşah özlemini dile getirince ve Şahmeran'a gitmek istediği tekrar tekrar söylemiş. Şahmeran gitmesine izin vermesede sevgilisinin üzüntülü haline dayanamamış ve "bak Cemsah seni burdan gönderemem ama senin üzüntüne de dayamıyorum. Senin gitmene izin vericem ama bir şartım var benden kimseye bahsetmeyeceksin bahsedersen beni bulurlar ve öldürürler" demiş. Ne kadarda cemşah'dan söz alsada Şahmeran,bir gün cemşah'ın kendisini ele vereceğini bile bile onun gitmesine müsade etmiş.


Cemşah köyüne gidip anne ve babasıyla özlem giderdiği bir dönemde yörenin kralı rahatsızlanır, ne kadar alim varsa hastalığa deva olamaz. Çok uzak diyarlardan gelen bir alim kralı bir tek şahmeran'ın iyi edebileceğini bütün bilgeliğe sahip olduğunu onun bulunursa kralın iyileşebileceğini aksi takdirde hiçbir tedavinin işe yaramayacağını söyleyince Kralın kötü kalpli veziri bu işi kendisi üslenir ve Kralımın tedavisi için elimden gelen ne varsa yapacağım diyerek kral'dan izin ister. Aslında vezir'in amacı kralın iyi olması değil. Şahmeranın etini kendisinin yiyip bilgeliğe sahip olmakmış.


Şahmeran'ı görenlerin vucudunun pull pull olduğunu alimden öğrenen vezir bütün yöre erkekleri bir hamama çağırtır ve yıkanmasını ister. Bütün yöre halkı gelmiştir bunların arasında cemşah'da vardır. herkez soyunur cemşah soyunmak istemesede  zorla soyarlar ve şahmeran'ı tanıdığı ortaya çıkmış olur.


Binbir işkenceye mağruz kalan cemşah söylememekte ne kadar dirensede yapılan işkenceden dolayı şahmeran'ın yerini söylemek zorunda kalır.


Şahmeran yakalanıp kralın huzuruna çıkarılınca vezir ona : kralı iyi edecek tedaviyi söylemesini ister. Şahmeran  cemşah'a bakar cemşah'ın ne kadar üzgün olduğunu görür ve yerini istemeyerek verdiğini anlar. Cemşah'a; üzülme cemşah biz sevgili üzgün görmek istemeyiz  biz sevgiliyi yarı yoldada bırakmayız dedikten sonra vezire: benim bilgeliği almak isteyen varsa kuyruğumdan yesin ölmek isteyen varsa da kafa derimden yesin der demez vezir çıkarmış belin de kılıcını bir hamleyle Şahmeran'ı belinden ikiye bölmüş. Bilgeliğe vakıf olmak için hemen kuyruğun bir parca kesip yemiş ve anında zehirlenerek ölmüş. Şahmeran'ın kendi yüzünden öldüğünü düşünen ve ölmeyi isteyen cemşah şahmeran'ı kafa derisinden yemiş ölmeyi beklerken Şahmeran'ın bilgelik ve alimliğine vakıf olmuş . Belli ki de şahmeran olayların bu şekilde olacağını da biliyordu.

Bir rivayet Cemşah'ın Lokman Hekim'in ta kendisi olduğudur