Tavla'nın icadı ve bulunuş öyküsü

Türkiye de de sevilerek oynanan tavla oyununun mazisi çok eskiye dayanıyor. Tavlanında satrançtan türetildiği anlatıcağım hikayeden anlamaktayız .Tavla oyununu hikayesi rivayetlerde şu şekilde geçiyor.

milattan önceki yıllar zamanında Hint kralı,pers imparatoruna santranç oyununu hediye olarak gönderir yanlız gönderdiği santrancın yanında oyunun nasıl oynandığına dair açıklama gönderceğine şu mısraları gönderir;

Kim daha çok düşünüyor,
Kim daha iyi biliyor,
Kim daha ileriyi görüyorsa
O kazanır.
İşte hayat budur…


Bunun üzerine pers imparatoru ülkesini en ileri gelen alimi aynı zamanda danışmanı Buzur Mehir'e oyunun hint kralı tarafından gönderildiğini yanında az önce okuduğum mısraları verir. Kendisinden oyunun nasıl oynandığını çözmesini ve aynı şekilde kendisinin de hint kralına gönderebileceği bir oyun yapmasını emreder.
Buzur mehir günlerce çalışmasından sonra santraç oyunun her hamle hareketini çözer. Hint kralına göndermek üzerede tavla oyununu yapar.

Yaptığı tavla oyunu bazı imgeleri temsil etmektedir. oyunda tavla 1 tane olduğu için bir yılı, 4 köşe 4 mevsimi, karşılıklı 6 şar hane 12 ayı,pulların sayısı 30 günü siyah pullar geceyi beyaz pullar gündüzü,karşılıklı 12'şer hane 24 saati ,2 şer zar da şansı temsil etmektedir.

pers imparatoru tavla adı verdikleri oyunu hint kralına gönderir ve şu mısraları ekler.

Evet,Kim daha çok düşünüyor,
Kim daha iyi biliyor,
Kim daha ileriyi görüyorsa
O kazanır.Ama biraz da şanstır.
İşte hayat budur…

En Kaliteli Yeni içerikler İçin abone ol!

Yorumunu Yaz

3 comments